به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آنلاین به نقل از روز یکشنبه ایرنا، در این دوره زمانی۳۶ میلیارد و ۵۷۵ میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همجوار شامل پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق صادر شد؛ این در حالی است مجید نامجو وزیر نیرو در دولت احمدی نژاد، میزان صادرات برق در سالهای پایانی دولت دهم را حدود هشت میلیارد کیلووات ساعت و درآمد حاصل از صادرات برق را حدود ۸۰۰ میلیون دلار در سال اعلام کرده بود.
کشور عراق با واردات ۲۵ میلیارد و ۳۳ میلیون کیلووات ساعت برق از ایران، در رتبه نخست واردکنندگان برق ایران قرار گرفته است و پس از آن، به ترتیب ترکیه با ۶ میلیارد و ۳۸۵ میلیون کیلووات ساعت، افغانستان با سه میلیارد و ۷۷ میلیون کیلووات ساعت و پاکستان با یک میلیارد و ۶۶۸ کیلووات ساعت برق، مقام های دوم، سوم و چهارم را در واردات برق از ایران به خود اختصاص داده اند.
در دوره زمانی ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان ۹ ماهه ۱۳۹۵، ارمنستان ۲۱۲ میلیون کیلووات ساعت و جمهوری آذربایجان ۱۹۸ میلیون کیلووات ساعت برق از ایران وارد کرده اند.
البته باید توجه داشته باشیم که ایران با برخی از این کشورها مبادله برقی دارد؛ به این معنی که در کنار صادرات، در برخی فصول و ساعت های شبانه روز ایران از برخی از این کشورها از جمله ارمنستان و ترکمنستان برق وارد می کند.
هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در مورد واردات برق از کشورهای همسایه گفت: با کشورهای ارمنستان و ترکمنستان برای احداث خط سوم صادرات برق به ایران وارد مذاکره شده ایم و علاوه بر آن، با جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه نیز مذاکراتی برای تهاتر برق داشته ایم.
وی ادامه داد: در صورتی که خط سوم صادرات برق ارمنستان و ترکمنستان احداث شود، می توانیم ۷۰۰ مگاوات برق وارداتی را به ۲ هزار مگاوات برسانیم.
با افزایش ظرفیت نیروگاهی و همچنین خطوط انتقال در سالهای ۱۳۹۲ تاکنون، ظرفیت صادرات برق ایران نیز افزایش یافته است؛ از ابتدای دولت یازدهم تا امروز، ۵۴ واحد نیروگاهی جدید به بهره برداری رسید و ظرفیت نیروگاه های کشور با افزایشی هشت هزار مگاواتی به ۷۷ هزار مگاوات رسید.
همچنین در این مدت ۲ هزار و ۴۳۳ کیلومتر خط انتقال و سه هزار و ۱۳۳ کیلومتر خط فوق توزیع در کشور احداث شده است که به همین ترتیب، قابلیت صادرات انرژی الکتریکی افزایش یافت.
علاوه بر این، وزارت نیرو «تبدیل ایران به مرکز راهبردی برق منطقه» را به عنوان یک چشم انداز مورد توجه قرار داده است و در راستای گسترش مبادلات الکتریکی برون مرزی، ارتباط با کشورهای روسیه، تاجیکستان و کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس را در دست بررسی، مطالعه و اقدام قرار داده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام**۹۱۸۹** گزارش:اسماعیل داودی*انتشار: مرضیه فاتحی