به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آنلاین به نقل از خبرنگار ایرنا، استان کرمانشاه با حدود سه میلیون راس گوسفند و بز و ۲۰۰ هزار راس گاو و گوساله یکی از قطب های دامپروری کشور محسوب می شود که از این تعداد حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار راس دام در اختیار عشایر استان قرار دارد که سالانه ۴۵۰ هزار تن محصولات دامی در استان تولید می شود که از این میزان حدود ۲۵ هزار تن آن گوشت قرمز و بیش از ۳۰۰ هزار تن نیز شیر است.
اکنون یک کشتارگاه صنعتی دام در شهر کرمانشاه و ۱۱ کشتارگاه سنتی و ۹ کشتارگاه مرغ در در استان فعال است و گوشت و فرآورده های گوشتی از طریق این کشتارگاه در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.
در طول چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید با برنامه ریزی و حمایت از بخش دام، میزان تولید فرآوردهای دامی در استان کرمانشاه افزایش یافته و واحدهای صنایع تبدیلی جدیدی نیز فعال شده است.
صنایع تبدیلی امکان ایجاد شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم را فراهم می کند و می تواند از این ظرفیت برای کاهش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه استفاده کرد.
از مهم ترین فعالیت‌های اقتصادی انجام شده از ابتدای دولت یازدهم در بخش کشاورزی استان کرمانشاه می توان به بیش از ۵۴۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی اشاره کرد که این میزان سرمایه‌گذاری معادل ۴۴ درصد کل ارزش سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش از ابتدای انقلاب تاکنون است.
حمایت های دولت از ایجاد صنایع تبدیلی فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش فراهم آورده و متقاضیان می توانند از این فرصت برای سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی باتوجه به مزیت های استان در بخش دامپروری و وجود مرزهای رسمی برای صادرات محصولات خود استفاده کنند.
رویکردهای حمایتی دولت نه تنها باعث افزایش میزان سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی شده بلکه افزایش میزان تولید محصولات دامی را نیز به دنبال داشته است.

** افزایش بیش از ۴۸ هزار تنی تولیدات دامی استان
بنا بر اعلام رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه، تولید محصولات دامی استان از ۳۹۳ هزار و ۵۲۱ تن در ابتدای دولت یازدهم (ابتدای سال ۹۲) به ۴۴۲ هزار و ۵۱۱ تن در پایان سال ۹۵ رسیده که این افزایش ۴۸ هزار و ۹۹۰ تنی محصولات دامی، رشد ۱۲٫۵ درصدی را در تولید گوشت قرمز، شیرخام، گوشت مرغ، تخم‌ مرغ، عسل و سایر تولیدات نشان می دهد.
خسرو شهبازی گفت که تولیدات بخش دام و طیور و زنبورعسل استان از ابتدای دولت یازدهم تاکنون افزایش قابل توجهی داشته به طوری که تولید گوشت قرمز از ۳۱ هزار و ۸۰۰ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۳۶ هزار و ۲۰۰ تن با ۱۱ و ۶ دهم درصد رشد در سال ۹۵ رسیده است.
همچنین تولید شیر از ۳۰ هزار و ۵۸۲ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۳۳ هزار و ۵۰۰ تن با ۹ درصد رشد در سال ۹۵، تولید گوشت مرغ از ۵۰ هزار و ۸۸۷ تن در ابتدای سال ۹۲ به بیش از ۶۳ هزار و ۷۰۰ تن در سال ۹۵ رسیده است.
با اقدام های هدایتی، حمایتی و تسهیلاتی دولت یازدهم تولید تخم مرغ از هشت هزار و ۵۰۰ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۱۱ هزار تن با ۲۶ درصد رشد در سال ۹۵ رسیده و تولیدات عسل استان از هزار و ۷۵۲ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۲ هزار و ۸۷۵ تن با ۳۲ درصد رشد در سال ۹۵ رسیده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه در ادامه گفت که افزایش تعداد واحدهای دامداری و دامپروری نقش بسزایی در افزایش تولید محصولات دامی استان در دولت یازدهم داشته که تسهیلات مناسبی برای راه اندازی آنها توسط دولت پرداخت و زمینه افزایش تولید فراهم شد به طوری که تاکنون واحدهای مرغداری‌ صنعتی گوشتی و تخمگذار استان در ابتدای سال ۹۲ فقط ۵۱۸ واحد بوده که در سال ۹۵ به ۷۸۳ واحد افزایش یافت.
به گفته شهبازی، در ابتدای سال ۹۲ گاوداری شیری صنعتی ۱۴۵ واحد به ۱۷۶ واحد در سال ۹۵، پرواربندی بره و گوساله صنعتی از ۲۴۹ واحد سال ۹۲ به ۳۳۱ واحد در سال ۹۵، واحدهای پرورش بوقلمون صنعتی از ۱۲ واحد سال ۹۲ به ۱۵ واحد در سال ۹۵، مجتمع‌های دامپروری از سه واحد سال ۹۲ به ۱۱ واحد در سال ۹۵ و گوسفند داری داشتی صنعتی نیز از ۹ واحد در سال ۹۲ به ۲۹ واحد در سال ۹۵ رسید.
وی اظهار کرد که از مهم ترین فعالیت‌های اقتصادی در بخش دام از ابتدای دولت یازدهم تاکنون می توان به فعالیت‌هایی شامل انجام عملیات اصلاح نژاد در بیش از ۲۰۰ هزار واحد دامی دام سبک و سنگین، بهسازی و نوسازی بیش از ۴۰ هزار متر مربع اماکن دامی روستایی، توزیع نهاده‌های دامی با قیمت مناسب بین بهره ‌برداران به میزان بیش از ۲۰۰ هزار تن در سطح استان، توزیع بیش از ۱۹۵هزار قطعه نیمچه بومی اصلاح شده در سطح استان و استمرار آن اشاره کرد.

**سرمایه گذاری بیش از ۵۴۲ میلیارد ریالی دولت یازدهم در صنایع تبدیلی
از مهم ترین فعالیت‌های اقتصادی انجام شده از ابتدای دولت یازدهم در بخش کشاورزی استان کرمانشاه می توان به بیش از ۵۴۲ میلیارد ریالی سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی اشاره کرد که این میزان سرمایه‌گذاری معادل ۴۴ درصد کل ارزش سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش از ابتدای انقلاب تاکنون است.
آنگونه که رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه می گوید: صنایع تبدیلی نقش اساسی را در زمینه اشتغالزایی برای جوانان تحصیلکرده، بهره وری بیشتر در محصول کشاورزی و افزایش ارزش افزوده محصولات این بخش دارد و دولت یازدهم نیز توجه ویژه‌ای به بخش داشته است به طوری که با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۴۰ میلیارد ریالی، ۴۶ واحد تولیدی صنایع تبدیلی به مرحله بهره‌ برداری رسیده که این واحدها ۴۱ درصد از کل مجموع واحدهای بهره برداری شده صنایع تبدیلی از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی ایران تاکنون را شامل می شود.
شهبازی افزود: ظرفیت اشتغالزایی که در بازه زمانی سال ۹۲ تا سال ۹۵ در واحدهای تاسیس شده صنایع تبدیلی ایجاد شده ۵۳۲ نفر می باشد که این میزان ۳۶ درصد از کل ظرفیت اشتغال ایجاد شده در این بخش از ابتدای انقلاب تاکنون است که خود نشان از ظرفیت مناسب اشتغال ایجاد شده برای جوانان در صنایع تبدیلی می باشد.
وی گفت که تعداد طرح های به بهره برداری رسیده صنایع تبدیلی و تکمیلی دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تا پایان سال ۹۵ تعداد ۱۱۹ فقره بوده که این واحدها ظرفیت فرآوری بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن از محصولات کشاورزی استان کرمانشاه را شامل می شود و امیدواریم با تکمیل واحدهای در حال احداث به زودی شاهد افزایش ظرفیت هرچه بیشتر صنایع تبدیلی بخش کشاورزی باشیم.
افزایش تعداد واحدهای صنایع تبدیلی در استان کرمانشاه می تواند نرخ بیکاری ۲۲ درصدی این استان را کاهش دهد و فرصت های شغلی زیادی ایجاد کند و همچنین به رونق اقتصادی و افزایش سطح درامد فعالان این بخش کمک می کند.
وجود ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی نیز از جمله مزیت های استان کرمانشاه است که تولید کنندگان در بخش های مختلف می توانند از این ظرفیت برای صادرات محصولات خود اقدام نمایند.
۳۰۳۳/۸۰۶۶ خبرنگار: فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولوی